Skutki i przyczyny chrapania. Dlaczego warto się go pozbyć?

Chrapanie to dolegliwość akustyczna, która pojawia się podczas snu. Według szacunków, borykać się z nią może nawet 40% polskiego społeczeństwa. Niewiele spośród osób chrapiących zdaje sobie sprawę, że ta przypadłość wymaga leczenia. W przeciwnym przypadku może dojść do naprawdę tragicznych w skutkach konsekwencji zdrowotnych.

Chrapania nie można lekceważyć. To problem, który w sporej części przypadków może oznaczać znacznie więcej, niż tylko defekt akustyczny.

Czym może skutkować chrapanie?

Chrapanie to dolegliwość, której konsekwencje mogą być naprawdę bardzo poważne. Przede wszystkim, dolegliwość ta przyczynia się do powstawania epizodycznych przerw w oddychaniu, określanych mianem bezdechu sennego. To zaburzenie, które może skutkować nieodtlenieniem, zawałem serca i udarem mózgu.

Chrapania nigdy nie należy ignorować. Nawet jeśli nie chrapiemy notorycznie, warto zainteresować się tym zjawiskiem i zlokalizować przyczynę jego występowania.

Dlaczego chrapiemy?

Chrapanie uwarunkowane jest przez szereg różnych czynników. Chrapiemy między innymi przez nieprawidłowości w budowie układu oddechowego. Patologia obejmuje zwykle migdałki, elementy gardła oraz przegrodę nosową.

Ponadto, chrapanie może być również wywoływane przez:

 • Nieodpowiednie nawyki żywieniowe
 • Brak aktywności fizycznej
 • Spożywanie alkoholu
 • Palenie papierosów

Czy chrapania można się pozbyć?

Oczywiście, chrapanie można jak najbardziej wyeliminować. To przypadłość, którą można leczyć na kilka różnych sposobów – w zależności od zdiagnozowanej przyczyny.

W pierwszej kolejności zaleca się zadbać o poprawę stylu życia. Często zmiana nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej i eliminacja używek jest wystarczająca. Istotne jest również to, aby zadbać o komfort snu – przygotować sypialnię oraz łóżko.

W przypadku, gdyby powyższe, naturalne metody okazały się niedostatecznie skuteczne – zaleca się konsultację z laryngologiem.

Leczenie chrapania może mieć kilka form. Zdecydowanie najczęstszym zaleceniem jest zastosowanie specjalnych aparatów na chrapanie – regulują one ciśnienie przepływu powietrza podczas snu.

Ponadto, stosuje się również tabletki i spraye na chrapanie. Tego typu leki działają nie tylko objawowo – pozwalają również całkowicie wyeliminować przyczynę chrapania w postaci niedrożności w układzie oddechowym.

Snoran Plus – najlepsza odpowiedź na problemy z chrapaniem?

Jednym z najlepiej opiniowanych środków na chrapanie, dostępnych bez recepty jest Snoran Plus. To suplement diety o bardzo bogatym składzie. W kapsułkach Snoran Plus znajdziemy bowiem:

 • ekstrakt z liści mięty pieprzowej (Mentha piperita L.)
 • ekstrakt z liści melisy lekarskiej (Melissa officinalis L.)
 • ekstrakt z liści eukaliptusa gałkowego (Eucalyptus globulus Labill.)
 • ekstrakt z korzenia gorzknika kanadyjskiego (Hydrastis canadensis L.)
 • kwas L-askorbinowy (witamina C);
 • ekstrakt z korzenia prawoślazu lekarskiego (Althaea officinalis L.)
 • sproszkowane ziele tymianku (Thymus vulgaris L.)

Jak widać produkt oparty jest o naturalne składniki, co pozwala sądzić, że jest bezpieczny dla zdrowia. Niestety, w przypadku jakichkolwiek wad anatomicznych, kuracja nawet tak dobrym preparatem, nie może przynieść powodzenia.