Czym grozi bezdech senny?

Chrapanie to przypadłość, która stanowi bolączkę prawie 50% Polaków. Wiele osób jednak ignoruje ten problem, nie zdając sobie sprawy, że może nieść to za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Do dolegliwości, której przyczyną jest chrapanie zaliczamy między innymi bezdech senny.

Bezdech senny – co to takiego?

Bezdech senny, a w zasadzie obturacyjny bezdech senny (OBS) to choroba, która objawia się poprzez wielokrotne zatrzymanie oddychania na kilka-kilkanaście sekund w czasie snu. Epizody bezdechu w czasie jednej nocy mogą pojawić się nawet kilkaset razy. To choroba, która może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, między innymi: nadciśnienie tętnicze, nadmierną senność i zmęczenie, problemy z koncentracją czy silne bóle głowy.

Bezdech senny – konsekwencje zdrowotne

Obturacyjny bezdech senny to wynik zwężenia lub całkowitego zamknięcia światła dróg oddechowych gardła. To z kolei doprowadza do niedrożności i zmniejszenia ilości tlenu w organizmie, co może skutkować zwiększeniem rytmu serca. Wynikiem tego są mikroprzebudzenia, które powodują ciągłe uczucie niewyspania i zmęczenia. Niedotlenienie może przyczyniać się również do nadciśnienia tętniczego, zawału serca czy udaru mózgu.

Bezdech senny – leczenie

Leczenie bezdechu sennego powinno być podejmowane jak najszybciej. Im dłużej będziemy z tym zwlekać, tym bardziej inwazyjne metody będziemy musieli zastosować. W wielu przypadkach skuteczna okazuje się być zmiana trybu życia na zdrowszy. Pacjentom zaleca się zmianę nawyków żywieniowych, rezygnację z używek oraz wzmożoną aktywność fizyczną. Bezdech senny leczy się przy wykorzystaniu zabiegów laryngologicznych. Bardzo często stosuje się metodę oddychania z dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych przy wykorzystaniu tzw. protezy powietrznej. Ponadto, zastosowanie znajdują także protezy dentystyczne, których zadaniem jest powiększenie przestrzeni gardła tj.: protezy z regulacją wysunięcia żuchwy oraz protezy ustawiane w stałym położeniu.

Bezdech senny a chrapanie

Przypadłością, która bardzo często towarzyszy bezdechowi jest chrapanie. To akustyczne zjawisko może dosięgać nawet 55% dorosłych Polaków. Chrapanie stanowi przypadłość, której objawem jest specyficzny dźwięk podczas snu. Większość osób mylnie uważa, że za tym akustycznym zjawiskiem nic nie stoi, a sama dolegliwość nie niesie żadnych konsekwencji. Nic bardziej mylnego! Chrapanie może doprowadzić nawet do śmierci.

Nigdy nie lekceważ chrapania!

Ta z pozoru błaha przypadłość jest jedną z głównych przyczyn bezdechu sennego. To zjawisko, które polega na epizodycznych przerwach w procesie oddychania, co może skutkować niedotlenieniem, zawałem serca oraz udarem mózgu. Z tego też względu, chrapania nigdy nie należy ignorować i lekceważyć. Oczywiście nie w każdym przypadku konsekwencje chrapania muszą być aż tak poważne. Niekiedy, skutkiem przypadłości są „tylko” bóle głowy, problemy z koncentracją i zaburzenia sprawności seksualnej.

Czy chrapaniu można zapobiec?

Chrapanie to dolegliwość, która w zdecydowanej większości przypadków kreowana jest przez nas samych. Dlatego też, owszem – profilaktyka chrapania jest jak najbardziej możliwa. Polega na zadbaniu o kilka elementów. Wpływ na chrapanie może mieć:

  • palenie papierosów

  • picie nadmiernych ilości alkoholu

  • złe nawyki żywieniowe

  • otyłość i nadwaga

  • niekomfortowe warunki snu

W jaki sposób wyeliminować chrapanie?

Efektywnych metod leczenia chrapania jest co najmniej kilka. Do takowych z całą pewnością można zaliczyć suplementy diety na chrapanie. To rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością i zaufaniem. Jednym ze skuteczniejszych preparatów na chrapanie tego typu jest Snoran Plus. Ponadto, leczenie chrapania możliwe jest przy wykorzystaniu specjalnych aparatów na chrapanie. Urządzenia te mają na zadaniu zwiększać ciśnienie przepływu powietrza. Zastosowanie znajdują także zabiegi medycyny plastycznej. Najczęściej korekcie poddawane są takie elementy jak podniebienie, migdały oraz przegroda nosowa. Wszystko po to, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza.