Czarnuszka na włosy. Jak działa, jak ją stosować i jakie daje efekty?

Czarnuszka siewna to gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych, o którym można powiedzieć, że stanowi antidotum na wiele różnych przypadłości. Stosuje się ją zarówno w lecznictwie, jak i kosmetologii.

Nie ma w tym absolutnie nic, co mogłoby dziwić, czarnuszka to prawdziwe bogactwo. Jak podaje Wikipedia.org:

Nasiona zawierają do 40% tłuszczu, do 1,5% olejków eterycznych, saponinę – melantynę (silnie trującą dla ryb, ale w dużych ilościach szkodliwą również dla organizmów stałocieplnych), garbniki, gorycz – nigellinę i alkaloid –damasceinę.

Takie zestawienie składników sprawia, że mamy do czynienia z produktem o najwyższej, możliwej jakości. Co do efektywności czarnuszki – nie ma żadnych wątpliwości. Multum pozytywnych opinii i recenzji – to dodatkowe potwierdzenie wyników badań naukowych.

Czarnuszka na włosy. Jak działa?

W pielęgnacji włosów, czarnuszkę wykorzystujemy pod postacią oleju. Olej z czarnuszki to wygodny kosmetyk, który stosuje się zarówno na włosy, jak i twarz. Jak możemy przeczytać w publikacji, w serwisie tematycznym traktującym o włosach (https://www.zadbanewlosy.pl/olej-z-czarnuszki-na-wlosy/):

Olej z czarnuszki pozytywnie oddziałuje również na wzrost włosa. Choć trudno nazwać czarnuszkę antidotum na łysienie, to z całą pewnością, skład tego produktu przyczynia się do wydłużenia fazy anagenu.

To właśnie właściwości wspomagające wzrost włosa sprawiają, że czarnuszka cieszy się aż tak dużą popularnością. To jednak nie wszystko co oferuje olej z nasion tej niepozornej rośliny.

Stosując czarnuszkę na włosy, możemy również na głębokie nawilżenie włosów. To produkt, którego stosowanie bardzo często rekomendowane jest kobietom borykającym się z nadmiernym puszeniem i przesuszaniem się włosów. Idąc dalej, olej z czarnuszki pozwala odzyskać utracony blask włosów. Regularne stosowanie kosmetyku prowadzi do wzmocnienia struktury włosa oraz odżywienia skóry głowy.

Spora część opinii na temat czarnuszki na włosy, mówi nam również o potencjalnym wpływie na łupież. Olejek ma działać grzybobójczo i ochronnie, co finalnie ma zapobiegać występowaniu tzw. białego proszku.

Biorąc powyższe pod uwagą, na myśl przychodzi jedno pytanie, a mianowicie: czy można oczekiwać czegoś więcej?

Kto powinien korzystać z czarnuszki na włosy?

Przeglądając ofertę kosmetyków i preparatów na włosy, można zauważyć iż lwia część produktów dedykowana jest dla konkretnego typu włosów. Czy z czarnuszką jest podobnie? Czy jest to produkt dla posiadaczy i posiadaczek konkretnych włosów?

Na całe szczęście, odpowiedź na powyższe pytania brzmi: nie. O czarnuszce można powiedzieć, że stanowi uniwersalne rozwiązanie na włosy. W praktyce oznacza to tyle, że olejowanie włosów olejkiem z czarnuszki sprawdzi się w każdym przypadku. Pod warunkiem oczywiście, że włosy nie są przetłuszczone. Wówczas, stosowanie tłuszczów bezpośrednio na włosy – nie jest wskazane.

Jak stosować olej z czarnuszki na włosy?

Stosowanie oleju z czarnuszki na włosy jest bardzo proste. Możemy skorzystać z dwóch wariantów:

  • olejowanie całych włosów (od nasady po końcówki)
  • olejowanie samych końcówek

Wszystko to zależy od kondycji naszych włosów. Jeśli włos jest suchy, zniszczony i słabo odżywiony na całej długości – wówczas olej rozprowadzamy od nasady aż po same końcówki. Natomiast w przypadku rozdwojonych, przesuszonych końcówek – odrobinę oleju rozprowadzamy tylko na końcu pasma.

Czy olej z czarnuszki może zastąpić suplementy diety?

Włosy wzmacniać możemy zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Warto mieć jednak świadomość, że najlepsze rezultaty osiągniemy nie tylko pielęgnując włosy miejscowo. Warto zadbać także o prawidłową dietę (zdrową, zbilansowaną) czy suplementację.

Oleju z czarnuszki nie należy traktować jako alternatywy dla wyżej wymienionych procesów. Czarnuszka jest jak najbardziej skuteczna, nie mniej – włosy wymagają kompleksowego podejścia, tj. wsparcia od wewnątrz i zewnątrz.